Jump to content

Socialgroup of Polish Malifaux players


Vinncent

Recommended Posts

I prefer English, even though I'm not a linguist and my english is poor. However, it is the official language on this forum and in my opinion people from Wyrd should know what is happen with Malifaux in our country.

Now I live in Gorzow for several months and its closer from here to ZG than to Warsaw, so I was glad, that some of You are from this city, thats all.

Cheers.

PS. Is there some Polish Henchmen member in our country, or not yet??? anyone is going to lay claim to this task?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 137
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Też prawda, w takim razie pewnie przerzucę się tu na dwujęzyczne posty, żeby nikt nie czuł się dyskryminowany :)

Henczów nie ma, przynajmniej na oficjalnej liście, o byłych henczach nic mi nie wiadomo. Ja się zajmuję popularyzacją Infinity, więc jeśli MF mi przypasuje na dobre i zbiorę parę ekip, to może się zgłoszę. I tak MF jest dość mało w Warsiafce popularny, więc trzeba będzie rozruszać środowisko :) zrobić jakieś tereny, parę demówek, może jakiś turniej "o uścisk ręki prezesa" itp. Może podstawowe zasady po polsku (jestem tłumaczem gier z zawodu)?

Fair enough, so I think I'll switch to dual-language posts so no one feels discriminated against :)

Currently there are no Polish Henchmen on the official list, I don't know if there used to be any. I have experience with community-building (Infinity), so I may apply if I like MF enough to stay for good and collect a few crews. MF isn't popular in the capital anyway, so there's some work to be done to get the playerbase moving :) I'll probably make some MF-oriented terrain pieces, a few demo events, maybe a mock-tournament "for bragging rights", etc. I may also translate the basic rules into Polish (as a game translator by trade).

Link to comment
Share on other sites

I convinced my girlfriend to play Malifaux. She chose the Outcast with Som'er crew with his pigs strategy, so I'll have someone to play every day... finally :D

From a few days we practicing the main rules of the game and she is doing very well, I'm a little surprised, but more happy.

I know, that the Gremlins crew with pigs isn't the easiest way to start playing Malifaux, but she likes the Gremlins and their 'funny' looking pigs, so I have nothing to say in this topic :/

For now, we're practicing the rules playing Guild vs. Guild, and waiting for package with Gremlins.

It is likely that two other people from my city will play, but I have to work on their decision a little more. We'll see.

Cheers.

Link to comment
Share on other sites

@Bale: I'll definitely take you up on your offer after I've had a few games, so I vaguely know what I'm doing :D

Sure thing. I'm going to join in and play in the upcoming Malifaux Vassal league http://www.wyrd-games.net/showthread.php?40182-Vassal-GMT-1-League

So hopefully get some more experience as well. Only me and one more who regularly plays here in Krakow, so that is a great opportunity :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Wklejam post Caena z mojego wątka:

Quoting Caen from my intro thread:

I don't know if You are familiar with my attempt to organize MalifauX gaming session and demo during "Twierdzonalia" - wargaming event organized by one of the biggest Warsaw wargaming store:

http://bitewniaki.polter.pl/TwierdzonAlia-w-Warszawie-w61307

In this moment, apart from me, only one person (Pierzasty) is willing to take part in this event, another person (Kenshinio) will attend with 70% probability. More detailed state of matter You can find on "Mgla" forum:

http://mgla.pl/forum/viewtopic.php?t=2243&postdays=0&postorder=asc&start=0

I am in urgent need of one or two person familiarized with MalifauX who can contribute to this demo - If You are willing to help please contact me ASAP.

Jeśli zamierzacie wpaść na Twierdzonalia, choćby z powodu turnieju innej gry, wpadnijcie się przywitać, może zagrać towarzysko? Trzeba wygenerować trochę ruchu/zainteresowania, żeby ludzie widzieli, że coś się w Wawce dzieje *smug*

If you're planning to come for the event, even if it's for another tournament or something, come say hello, maybe play a game of MFX, let's generate some action so people know that something's happening with this game in Warsaw... *smug*

Link to comment
Share on other sites

Czyli ustalone, jesteśmy na Twierdzonaliach! Jak ktoś chce wpaść zagrać, pogadać, zapoznać się z grą (może czatują tu jeszcze nieprzekonani? :))

Data: 13 kwietnia 2013 r.

Adres: Szkoła Podstawowa z oddziałami integracyjnymi nr 343 im. Matki Teresy z Kalkuty

ul. Kopcińskiego 7, Warszawa

Wstęp: free

Godziny: 10-19 o ile pamiętam *grin*

---

It's decided, Twierdzonalia will have Malifaux presence! Do come chat, play a game, maybe try a demo (do we have undecided lurkers in here maybe?). Address above.

Link to comment
Share on other sites

Czyli ustalone, jesteśmy na Twierdzonaliach! Jak ktoś chce wpaść zagrać, pogadać, zapoznać się z grą (może czatują tu jeszcze nieprzekonani? :))

Data: 13 kwietnia 2013 r.

Adres: Szkoła Podstawowa z oddziałami integracyjnymi nr 343 im. Matki Teresy z Kalkuty

ul. Kopcińskiego 7, Warszawa

Wstęp: free

Godziny: 10-19 o ile pamiętam *grin*

---

It's decided, Twierdzonalia will have Malifaux presence! Do come chat, play a game, maybe try a demo (do we have undecided lurkers in here maybe?). Address above.

Have fun guys! I'd love to come, but the work keeps me at home :(

Describe how it was.

Cheers.

Link to comment
Share on other sites

Those pics look better in full size! :P

As for the day? Slow. Caen & Kenshinio played a game (Von Schill Freikorps vs Viktorias' Freikorps), unfortunately I managed to get there too late to have a game of my own, we got a few people interested (two definitely and two likely). That reminds me, Caen, next time we play we're gonna have an observer, one more guy wants to see Malifaux played (I think he played WMH during your game or something).

Link to comment
Share on other sites

Nice, guys. But I don't see anything in these photos:/

Better when 4 people are interested than none :) This is positive thinking :D

I convinced 3 people to play in Malifaux for now. With my crews we have in Gorzów: Guild with LJ and Lucius, Dreamer crew, Som'er, Ten Thunders and one guy waiting for his Levi.

Maybe I can do in the near future a small demonstation/show at the local game store.

Greetings for all of you from Warsaw.

Link to comment
Share on other sites

I said, they work better in full size, click to get non-horrible quality :P

Nice to see you having luck too, even though Gorzów is a long way from here.

And now I have a project that surely cannot fail. Hint: it involves ASG pellets, plasticard and tiny robot spiders :D

Hehehe :D right :), too much beer last night :/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mam pytanie do Was wszystkich:

Czy ktoś planuje w najbliższym czasie jakieś większe zakupy figurek do Malifaux? Pytam, ponieważ sam chcę zrobić całkiem hurtowy zakup i może ktoś chciałby się dołączyć? Może wyszłoby o wiele taniej, gdzieś.

Może znacie jakieś sklepy, w których warto się zaopatrzyć za niższą cenę?

----------------

Post written in Polish, it applies only to joint purchasing for Polish players.

Link to comment
Share on other sites

Planuję większe zamówienie ale dopiero w okolicach Genconu. Poczekam i zobaczę jakie będą bonusy. Na pewno będę kupował Relic Hunters, trochę dodatków do Gilgii, nowy podręcznik i może nowe boxy z plastikami. Ale wolę poczekać aż wszystko przejdzie na 2 ed, o tyle mniej kart będzie się trzeba martwić.

Link to comment
Share on other sites

Skoro wypływa powoli temat GenConu to chciałbym spytać bardziej doświadczonych Kolegów w tej materii o kilka spraw:

1 należy spodziewać się oclenia czy nie? od czego to zależy?

2 jakie są koszty przesyłki? (zależą od wagi paczki?)

3 przesyłki docierają do domu czy trzeba się po nie udać do Urzędu Celnego?

4 są kompletne czy zdarzają się braki?

5 opłaca się zamawiać w kilku czy lepiej pojedynczo?

6 warto skorzystać z pośrednictwa kogoś z USA? (przesyłka na terenie USA jest darmowa?)

Z góry dziękuje za odpowiedz

Link to comment
Share on other sites

Skoro wypływa powoli temat GenConu to chciałbym spytać bardziej doświadczonych Kolegów w tej materii o kilka spraw:

1 należy spodziewać się oclenia czy nie? od czego to zależy?

2 jakie są koszty przesyłki? (zależą od wagi paczki?)

3 przesyłki docierają do domu czy trzeba się po nie udać do Urzędu Celnego?

4 są kompletne czy zdarzają się braki?

5 opłaca się zamawiać w kilku czy lepiej pojedynczo?

6 warto skorzystać z pośrednictwa kogoś z USA? (przesyłka na terenie USA jest darmowa?)

Z góry dziękuje za odpowiedz

Właśnie rozmawiam na ten temat z Virukiem na PW.

Może wspomniany powyżej mógłby oficjalne dla wszystkich takie informacje podać, jesli to nie problem *wink*

Link to comment
Share on other sites

1 należy spodziewać się oclenia czy nie? od czego to zależy?

Na moich dwóch zeszłorocznych przesyłkach od Wyrda miałem notkę "gift" i zadeklarowaną wartość $15 a więc tutaj akurat polityka firmy jest bardzo korzystna i jeśli w tym roku utrzymają ten miły zwyczaj to cła nie ma co się bać.

2 jakie są koszty przesyłki? (zależą od wagi paczki?)

Płaciłem $16.50 za średniej wielkości kartony (takie które mieściły box startowy DD i zestaw Hanging Tree więc można sobie to łatwo wyobrazić. Niestety, z tego co pamiętam przesyłki cięższe (a więc te z podręcznikiem...) kosztowały coś koło $40.

3 przesyłki docierają do domu czy trzeba się po nie udać do Urzędu Celnego?

Dostałem zawiadomienie awizo o 2 przesyłkach zagranicznych i odebrałem je na poczcie bez problemów.

4 są kompletne czy zdarzają się braki?

Moje doświadczenia są jak najbardziej pozytywne ale ograniczają się tylko do 2 paczek zamówionych rok temu ;)

5 opłaca się zamawiać w kilku czy lepiej pojedynczo?

Płatność w sklepie jest kartą kredytową, nie wiem czy w grę wchodzi paypal, pewnie tak ale głowy nie daję. Ja teoretycznie mogę zrobić zakup dla paru osób (tutaj odpowiadam przy okazji na wcześniejsze pytanie Vinncenta) ale chwilowo mam na tyle dużo dodatkowych wydatków (remont generalny mieszkania) że nie mogę obiecać tego samego za kilka tygodni...

6 warto skorzystać z pośrednictwa kogoś z USA? (przesyłka na terenie USA jest darmowa?)

Tak i nie. Tak bo ten ktoś dostanie za darmo a nie bo i tak trzeba będzie ponieść koszt wysyłki do Polski. Sama wysyłka z magazyny na terenie USA wewnątrz kraju to tydzień-dwa a zanim dojdzie do Polski to ok. miesiąca (niestety nasza poczta potrafi parę tygodni zwlekać i paczka długo wtedy "wisi" gdzieś w centrali.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information